BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas
Use your widget sidebars in the admin Design tab to change this little blurb here. Add the text widget to the Blurb Sidebar!

Filosofija

2012-01-30 | Aš esu tai, Kasdieniška

Ich wohne in meinem eigenen Haus,
Hab Niemandem nie nichts nachgemacht
Und - lachte noch jeden Meister aus,
Der nicht sich selber ausgelacht.
Über meiner Haustür.

Friedrich Wilhelm Nietzsche

Filosofiniai plepalai buvo mūsų mėgstama tema, kai buvom paauglės. Žinoma, kad tai buvo savęs ieškojimo metai, visi norėjo būti labai originalūs, tačiau užuot bėgus iš namų (nebėgom tikriausiai todėl, kad tėvai buvo liberalūs ir iš namų išeiti leisdavo) mes puoselėjom savo išsilavinimą. Tai buvo tam tikra protesto forma - skaityti ne tik Harį Poterį. Būdama vienuoliktokė įskaitiniam darbui paruošiau literatūrinę kompoziciją pagal Nietzsche tekstus (lietuviškai, nors tada vokiškai susišnekėdavau). Atsimenu, kad mane klaikiai piktino, kaip galima nesuprasti dalies apie aguonas bažnyčių griuvėsiuose. Žinot, kad paaugliai keisti, nes jų neuroniniai tinklai formuojasi iš naujo? Neuronų sinapsės (jungtys) yra atminties ir įgūdžių esmė - vaikai jų turi daugiau, o paauglystėje jos persiformuoja. Būtent todėl paaugliai elgiasi kvailai, tai nėra tiesiog mistiškai romantiškas ir trenktas gyvenimo tarpsnis. Viskas yra paaiškinama. Mokslas yra magija, tačiau jį reikia išmokti mylėti. Kitu atveju viskas atrodys labai ciniška.

F. W. Nietzsche irgi reikia mokėti mylėti. Man jis niekada neatrodė negatyvus - manau, kad jis tiesiog egzaltuotas ir literatūriškas stoikas. Beje, jis labai nepatiko mano dėstytojui universitete, bet pastarasis dažnai būdavo girtas, todėl jis buvo linksmas ir visus dažniausiai labai mylėjo be jokios priežasties. F. W. Nietzsche meilę, žinoma, reikėtų užsitarnauti, manau, kad tai teisinga.

Kita vertus, kas yra meilė? Dopaminas su serotoninu išėję pasivaikščiot per sinapses?

Asmeniškai aš šypsausi, nes man labai gražu. Įsivaizduojat, kad kitas žmogus pakeičia cheminius procesus jūsų organizme? Die fröhliche Wissenschaft!

nuotrauka: weheartit.com, jeigu nežinote, tai portretinėje tatuiruotėje yra Nietzsche.

Patiko (0)

Rodyk draugams


Komentarai (12)

 1. Ž.M 

  Nietche aš myliu. Ir nekenčiu. Pirma - už savo postulatuose mužudytą dievą. Antra - už požiūrį į moteris. Bet galiausiai, rašė jis gerai.

 2. Reda 

  Žinai, praėjusį savaitgalį su viena mergina kalbėjom apie Seneką. Jis irgi neva žemino moteris.

  Atsakyk sau į klausimą, ar tu teigiamai vertintum Senekos arba Nietzsche laikmečio moteris?

 3. pedo.lt 

  Aš tai dabar laisvomis akimirkomis tik ir filosofuoju apie būtį. Va būtent apie būti. Jaučiu pavėluota paauglyste.

 4. Tina Teaspoon 

  Filosofija mane tada gelbėdavo, leisdavo atsiriboti nuo visų žmonių ir pažvelgti į gyvenimą kitų mintimis.

  O dabar aš ir vėl nieko nesuprantu, bet gal ir nereikia suprasti, reikia gyventi…

 5. moteriškė 

  Jau labai toli nuo gyvenimo Tas Nietche atitrūko, sukurė idealų miražą, o gyvenimo stebuklui matyt jėgų neužteko. Gal todėl ir moterys jo laikmečio nei šiokios nei tokios paliko. Tiesa, jos tuomet dar besielės buvo, tokias tik prievarta… Antžmogis.

 6. Reda 

  Man atrodo, kad būties pasvarstymai kartas nuo karto iškyla visose amžiaus grupėse. :)

  Jo laikmečio moterys, mano galva, ir buvo nei šiokios tokios - gimdė ir žiūrėjo, kad namie viskas OK būtų. Ir sėdėjo suglaustom kojom.

  Gyvenimo stebuklui? Kas yra gyvenimo stebuklas?
  Nietzsche gyvenimo stebuklas ir buvo savęs, kaip stiprios asmenybės, kūrimas.

 7. Tina Teaspoon 

  Na nesakykit, juk ne visos moterys tik sėdėjo ir vaikus gimdė. Paimkim pavyzdžius kaip Lucy Stone ar Susan B. Anthony, kurios gyveno Nietzsche’s laiku ir tikrai ne tik vaikus gimdė, šios moterys tuo pačiu stipriai kūrė istoriją ir kūrė save. Nietzsche daug ko nematė ir nenorėjo matyti, jo rašiniai yra nuostabūs ir įdomūs, tačiau jo požiūris turėtų būti pritaikomas ne viskam ir ne visur. Nietzsche yra Nietzsche, o aš sakau, kad gyvenimas yra gražus.

 8. Reda 

  Žinoma, sutinku, kad visko visais laikais buvo, bet pastarosios gyveno JAV - ten situacija tikrai buvo laisvesnė nei Europoje.
  Aš nesakau, kad Nietzsche buvo teisus, bet, atsižvelgiant į jo aplinką, jį labai lengva pateisinti.

  Sutinku, kad jis daug ko nenorėjo matyti. Tarpais išlenda ir jo palankumas moterims, bet pastarasis netinka prie žygiuojančių kareivio vaizdinio, todėl moterys vėl slopinamos. Žodžiu, žmogus turėjo pozą, kurią palaikė.

  Negalima griežtai vertinti literatūros. :))

  Gyvenimas yra gražus. Ir tai bene vienintelis vienareikšmiškas dalykas jame!

 9. Simona 

  Nietzsche tiesiog kitaip matė gyvenimą. Plius meilė be atsako ir liga privedė prie tokių minčių. O gal tokios mintys prie ligos? Manau, čia begalinė diskusija ir nebus vieningo atsakymo ar jis teisingai mąstė ar ne, nes priklauso nuo to, koks tavo paties mąstymas.
  Aš tai manau, jog Nietzsche tiesiog buvo nusivylęs moterimis, meile, o kadangi buvo mąslus vyras, tai ir prirašė daug puikių anti- veikalų. Kaip bebūtų, jo raštus reikia mokėti interpretuoti, kad nebūtų taip kaip Hitleriui.

 10. Reda 

  Sima, skaičiau vieno kunigo (atrodo, kad taip) knygą, kurioje jis vertina Nietzsche filosofiją. Jis Nietzsche mintis vadina ligoninės filosofija, nes Nietzsche patalogiškai norėjo to, ko neturėjo - fizinės jėgos, moterų, didelės įtakos.

  Sutinku, kad tai iš dalies tiesa, bet jeigu vertinti tik iš šitos pusės, tai tada 80% visko yra ligoninės filosofija, nes beveik visi rašo apie tai, ko nori, bet neturi. Tame ir yra rašymo magija. :))

  Bet vienareikšmiškai sutinku su tuo, kad jį (kaip ir visa kita) reikia mokėti interpretuoti.

 11. Mergina 

  Tavo zodziai:
  “Nietzsche gyvenimo stebuklas ir buvo savęs, kaip stiprios asmenybės, kūrimas.”
  Reda, gal ne tik skaityt, bet ir imtis pavyzdzio is megstamo rasytojo? ;)))

 12. Reda 

  Mergina, nepasakyčiau, kad jis itin mėgstamas - man jis tiesiog įdomus. :) Beje, nemanau, kad esu silpna asmenybė.


Rašyti komentarą