BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas
Use your widget sidebars in the admin Design tab to change this little blurb here. Add the text widget to the Blurb Sidebar!

Žvirbliukas. Paukščio gelbėjimo ABC.

2010-07-27 | Aš esu tai, Kasdieniška

Šiandien, po smarkios lūties vedžiojau šunį ir žolėj pamačiau žvirbliuką. Jis šokčiojo ir matės, kad nėra labai jau mažas, nors spėjau pamatyt kiek geltoną snapą - vadinas, nėra ir visiškai suaugęs. Jeigu atsidursite panašioje situacijoje, tai palaukite, nejudinkite sveiko ir paaugusio paukščio, pasižvalgykite lizdo ir įkelkite jį ten. Jeigu nerandate lizdo, o paukščiui gali grėsti pavojus, tai užkelkit ant aukštesnės šakos, kad nepasiektų katės ir nueikite. Po kurio laiko grįžkite, jeigu paukštis tebėra ten pat, o šalia nėra jo potencialių tėvų - neškitės namo arba palikite mirti (aš nepriekaištauju - natūrali atranka. Viskas teisinga, matyt).

Paimkite paukštį dviem delnais, nespauskite, bet laikykite gan tvirtai, įrėminkite jo galvą savo pirštuose, pasistenkite, kad sparnai, būtų prigludę prie kūno. Parsinešę paukštį namo apžiūrėkite, išskleiskite sparnus, atsargiai pirštais apžiūrėkite, jeigu jaučiate, kad yra lūžis, tai sparną tvirtinkite prie kūno - apriškite tvarsčiu natūralioj pozicijoj, sparnas turi būti tvirtai prigludęs. Jeigu lūžis atviras (yra žaizda, matosi kaulai), tai dezinfekuokite vandenilio peroksidu ir tada tvirtinkite. Jeigu baisu patiems ir jei neturite patirties, tai geriau nuneškite veterinarui. Lūžus sparnui nereikia jo bandyti kažkaip atstatyti - paukščių sparnai tuščiaviduriai ir po lūžio bet kokiu atveju beveik nėra šansų, kad sugis gerai ir paukštelis skraidys. Įsigijote draugą ilgam. Paukštis įtvirtintu sparnu sunkiai laikys ligsvarą, kris ant nugaros ir atrodys tikrai apgailėtinai. Kuomet turėjau kuosą, kuriai atviru lūžiu buvo lūžęs sparnas, tai veterinaras patarė ją kelias dienas laikyt tamsioj dėžėj, kad manytų jog naktis, nejudėtų ir truputį sustiprėtų.

Jeigu jūsų paukštis suaugęs, tai nieko ypatingo jam nereikia - les ir gers pats. Sveikam paukščiui gali tereikėti atšilti ir palesti, o jeigu paukštis sužalotas, tai turėtų gan greitai priprasti prie jūsų ir įsilieti į šeimą.

Jeigu radote jauniklį, tai atminkite, kad jam labai svarbu šiluma ir pastovus maitinimas. Kuo mažesnis gyvūnas, tuo greitesnė jo medžiagų apykaita - tuo dažniau jį reikia šerti. Žvirbliuką reikėtų maitinti bent jau kas porą valandų. Daugumą jauniklių tinkama maitinti kačiukų arba šuniukų konservais (papildomai pertrintais), o taip pat sausu maistu išmirkytu vandenyje, trintais sliekais, kūdikiams skirtomis tyrėmis su mėsa, virtu kiaušinio tryniu, specialiais paukščių jauniklių mišiniais, žinoma, tačiau abejoju, kad Lietuvoje tokių esama. Negirdykite jauniklio, nes vandens gali patekti į plaučius ir nuskandinsite savo naująjį draugą. Parodykite jaunikliui, kad švirkštas ar pipetė yra jo naujasis maitintojas, laikydami paukštį delne atsargiai pražiodykite. Pabandykite spustelėti snapą dešinėje pusėje ir atsargiai pradėkite maitinti. Paukštis turėtų greitai susivokti ir žiotis pats. Sveikinu, dabar žaisite mamą kas porą valandų.

Man pasisekė, mano naujasis vaikas pasirodė labai gyvybingas - nors parneštas atrodė apgailėtinai, bet buvo visiškai sveikas - tik šlapias, sušalęs ir išsigandęs. Palesintas, pagirdytas ir atšildytas jis sėkmingai porą kartų perskrido kambarį, todėl nunešiau jį ten, kur radau. Jis nuskrido ant šakos, ėmė cypčiot ir po maždaug dešimties minučių prisistatė jo tėvai. Aš prasikeikiau naršydama internete elementarių dalykų, todėl tikiuosi, kad jums padėjau surašius viską čia.

Palinkėkit jam sėkmės!

Naudingos nuorodos: kaip užauginti žvirbliuką?; kaip užauginti varnėną?; kaip užauginti laukinį paukštį?.

Nuotraukos: iš asmeninio archyvo - pirmoje kuosa su sulaužytu sparnu, kuri dabar sėkmingai gyvena vienos merginos namuose, o visose kitose - šiandienos draugelis žvirblis, kuris šiuo metu turėtų būti su savo šeima. Vaikystėj dar gelbėjau kregždžiukus, kuriuos visus suėdė mano katinas ir varnėnus, kurių dalis sėkmingai išgyveno, ir balandį, kuris buvo pernelyg sužalotas ir veterinaras jį užmigdė, ir nuostabią meletą, kuri išgyveno labiausiai pradinės mokyklos biologų būrelio vadovės dėka.

Patiko (0)

Rodyk draugams


Komentarai (6)

 1. Airina 

  Svarbiausia geri norai.. :)

 2. kardas 

  Šeip labai įdomi šio blogo idėja ir mintys autoriaus gerai dėstomos, kitaip tarian daug perspektyvos, tik vienas minusas tai dizainas, ir adreso pavadinimas, kitaip sakant blogo apranga:))) Aš ir seniau naudojausi viešuosius nemokamus blogus po to suradau vieną gerą aprašymą kaip susikurti savo unikalų bloga su unikaliu dizainu, dabar turiu gražių blogą sau patinkanti kurį visą galiu redaguoti kaip tik širdis geidžia ir kas svarbiausia lankomumas pakilo.. Na ir tau patarčiau.. o šeip įdomus strapsniai. Sėkmės bloginant;)

 3. Reda 

  Airina, čia dėl katino ir kregždžių? Man buvo siaubinga trauma… Žliumbiau ir katino kurį laiką nekenčiau, kol mane įtikino, kad visa tai natūralu, kad čia taip netyčia nutiko ir t.t. :)

  kardas/ ačiū už viską, bet man patinka tiek mano blogo pavadinimas, tiek ir dizainas. Dizainą dar sutikčiau keisti, bet pavadinimas yra šventa. :) Kita vertus, tai dizaino aš nekeisiu, nes baisai tingiu gilintis ir man tokie kompiuteriniai dalykai labai neįdomu.

 4. Airina 

  Aš apie kompus, kai nutuokiu gerai, net gi labai gerai… tai pasakysiu, kad labai geras čia ir dizainas ir pavadinimas.

  Blogas tam ir yra blogas, kad būtų šiek tiek netradicinis…Reikia tradicijų, kurkit svetainę… ;)

  Reda, apie visą įrašą. Pasekmės dažnai nuo mūsų nepriklauso, tai svarbiausia geri norai, o vėliau kaip Dievas duos …;)

 5. Reda 

  Airina, tiesa, bet daug duoda įdirbis. Tikrai. Aišku su gyvūnais, tai daug priklauso nuo pačio gyvūno, ar jis nori išsikapstyt, ar ne… Mano žiurkė su žarnyno vėžiu dar apgijo ir kokybiškai keletą mėnesių gyveno! O va šuniui kiekvienas susirgimas yra siaubingas… Jai net raminamuosius - antidepresantus leido, nes jai buvo stresas po ligos ir ji bijojo ėst.

 6. inas 

  Tikrai šaunu… :)


Rašyti komentarą